Mieszkanie: wynająć czy kupić ?

Za naszą zachodnią granicą około 60% mieszkań przeznaczonych jest na wynajem, w Skandynawii 40%.
W Polsce według różnych szacunków takich mieszkań jest tylko 5%. Dodatkowo mieszkania te znajdują się w rękach prywatnych i co oczywiste, nastawione są na generowanie dochodów dla ich właścicieli.

W Niemczech czy innych krajach można mieszkanie wynająć w atrakcyjnej cenie, bo spora ich część należy do państwa. Przy tak niewielkiej podaży nie ma się co dziwić, że wynajęcie mieszkania w Polsce jest drogie. Dlatego też kalkulując czynsz najmu i ratę kredytu większość myśli o zakupie.

Rata kredytu czy czynsz najmu

Przy obecnych stopach procentowych, historycznie najniższych w Polsce, raty kredyt są porównywalne z kosztami najmu mieszkania. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji i atrakcyjności nieruchomości, co ma bezpośrednie przełożenie na cenę mieszkania i ratę kredytu. Z drugiej strony atrakcyjnie zlokalizowane mieszkania są też droższe jeżeli chodzi o ich wynajęcie.

Przy zakupie mieszkania ograniczeniem z pewnością będą koszty: opłaty notarialne, podatek oraz wkład własny. Od stycznia 2016 roku obowiązuje minimalny wkład własny w wysokości 15%, co może być znaczną barierą zwłaszcza dla osób młodych. Warto zaznaczyć, że jest jeszcze kilka banków, które skredytują 90% ceny.

 

Program Mieszkanie dla Młodych

W przypadku braku wystarczających środków na wkład własny, ciekawym rozwiązaniem mogą być dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dofinansowanie może pokryć 10% brakującego wkładu własnego lub zbliżyć do granicy wymogów banków. Jeżeli osoby, które myślą o własnym M posiadają dzieci – dopłata MDM może nawet znacząco przekroczyć wspomniane 15% wkładu. Przy trójce dzieci dofinansowanie stanowi 30%, przy dwójce – 20%. Jedno dziecko umożliwia uzyskanie dofinansowania w wysokości 15%, a single i rodziny bezdzietne otrzymują 10%.

Program MDM będzie funkcjonował do 30.09.2018 roku. Z budżetu państwa wygospodarowano na ten cel 730 mln w tym roku, 746 mln planowane jest na rok 2017 oraz 762 mln na 2018.

Narodowy Program Budowy Mieszkań

Program Mieszkanie dla Młodych raczej nie będzie kontynuowany. Rząd chce uruchomić Narodowy Program Budowy Mieszkań. Stworzyć kasy mieszkaniowe, zachęcić Polaków do oszczędzania w zamian za możliwość otrzymania premii od państwa na zakup mieszkania.

Program ma być realizowany przy udziale samorządów. Gminy mają uzyskać korzystne kredyty oraz wsparcie przy uzbrajaniu gruntów i budowy infrastruktury pod budownictwo mieszkaniowe.