Rosnący dług Polaków. Jak rośnie zadłużenie statystycznego Polaka?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor opracowało raport InfoDług na temat zadłużenia Polaków. Rekordzista ma do zapłacenia prawie 100 mln długu. Jest nim pewien 66 – latek z Mazowsza.

Raport jest pesymistyczny. Na koniec marca br. ponad 2 mln 150 tys Polaków nie potrafiło regularnie spłacać swoich zobowiązań. Łączny dług wyniósł astronomiczne 45 mld zł.

Dane zaprezentowane przez BIG wykazują także wzrost zadłużenia Polaków. W I kw. 2016 roku liczba dłużników wzrosła o 91 tys. osób a ich łączny dług o 1,89 mln zł. Procentowo te wartości oscylują w granicy 4%.

Warto zauważyć, że w skład zaległości wchodzą tylko te czekająca na zapłatę od co najmniej 60 dni i to na kwotę minimum 200 zł. Można od razu zauważyć, że statystyki nie obejmują rachunków spóźnionych o miesiąc, których z pewnością jest także bardzo dużo. Do nich wliczają się niespłacone kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne, pożyczki oraz rachunki za media i niezapłacone alimenty.

InfoDług zebrał dane na podstawie informacji z Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej.

Wśród niechybnych zwycięzców rankingu jest wymieniony wcześniej 66- latek z Mazowsza. Na drugim miejscu w podobnym wieku wynosi blisko 60,6 mln. Względem poprzedniej edycji zadłużenie pechowców zwiększyło się dla każdego z nich o prawie 2 mln.

Aby zobrazować zadłużenie warto przedstawić sumę pierwszych 10 osób z rankingu. Ta wynosi 375 mln zł. Dla porównania mBank zapłacił podatku CIT za 2014 rok 304 mln zł. Przytoczone zadłużenie stanowi jedynie 1% całej zaległej sumy.