Zanim weźmiesz kredyt: ile kosztuje budowa domu?

Wybór kredytu na dom potrafi być trudną decyzją. Dlatego zanim poradzisz się w tej kwestii doradcy kredytowego warto wcześniej przygotować się do rozmowy. Przede wszystkim: pomyśl czego potrzebujesz i przeanalizuj ile kosztuje budowa domu Twoich marzeń. Dzięki temu będziesz wiedzieć jaki kredyt jest dla Ciebie odpowiedni. Aby pomóc, przygotowaliśmy krótkie omówienie kosztów budowy przykładowego domu.

Jak wygląda taki przykładowy dom? Zgodnie z gustami większości Polaków! Idąc tymże tropem (oraz opierając się na najnowszych statystykach serwisu Oferteo.pl) stwierdzić można, że domy budowane przez Polaków nie przekraczają 200m/kw. Najwięcej zaś osób opowiada się za domami w przedziale powierzchniowym od 130 do 150m/kw.

 Za co płacimy

Zapewne byłby to dom bez piwnicy – na ten dodatek decyduje się niewielu, bo zaledwie 11%. Zamiast tego Polacy wolą skorzystać z usług osoby która wykona dla nich projekt domu. Zwykle nie potrzebują jednak pomocy generalnego wykonawcy, który będzie przedsięwzięciem zarządzać – to 3/4 Polaków woli robić osobiście. Co do samego procesu budowy – zwykle wymagamy doprowadzenia domu do stanu surowego ze wstawionymi drzwiami i oknami. Najmniej osób zainteresowanych jest budową domu do samego końca, gotowego do wprowadzania się – zaledwie 18%.

 Koszty, koszty…

 Te statystyki mają oczywiście związek z ponoszonymi kosztami – przyjmijmy że budujemy dom o wielkości 150 metrów kwadratowych z poddaszem. Położenie samych fundamentów kosztować będzie średnio 30 tysięcy złotych. Stan surowy otwarty – czyli ściany, stropy i dach (bez wstawiania okien i drzwi) – to już średnio 120 tysięcy złotych. Doprowadzenie domu do stanu z drzwiami i oknami, czyli do stanu surowego zamkniętego to kolejne 100, a nawet 120 tysięcy. Tyle samo należy zapłacić jeżeli chcemy dodać do domu posadzki, tynki oraz wszelkie niezbędne instalacje. Na sam koniec prace wykończeniowe, mające przygotować dom do zamieszkania – to 500 do 1000 złotych za metr kwadratowy.

 Kwestia wielkości i wykonawców jest już ustalona, jednak nie wolno zapominać o najważniejszym: przecież dom trzeba gdzieś postawić. Tutaj kwestią jest wybór miejsca zamieszkania (ceny działek budowlanych jak i samych budowli różni się w zależności od województwa). Średnio, za wybudowanie jednego metra kwadratowego trzeba zapłacić 2767 złotych. Zaś metr kwadratowy działki na którym można taki dom zbudować to koszt średnio 80 złotych na terenach wiejskich, 116 złotych w małym, a 119 złotych w mieście średniej wielkości. Za działkę na terenach wielkomiejskich trzeba zapłacić średnio aż 310 złotych za metr kwadratowy.

 Największym wydatkiem są, według statystyk, materiały budowlane – pochłaniają one około 60% całego budżety – dlatego też warto zaopatrywać się w nie w jednej hurtowni. W takim wypadku prędzej zostanie przyznany nam rabat na zakupy.

 Płaci Pan/Pani…

 Jak widać własny dom, zbudowany od podstaw to nie lada wydatek. Według statystyk budowa domu kosztuje średnio 430 tysięcy złotych. Można śmiało założyć jednak, że ta kwota wzrośnie znacząco, jeśli wziąć pod uwagę zakup działki, materiały budowlane itd….

 Mało kto dysponuje taką gotówką – nie ma co ukrywać, że przy spełnianiu własnych marzeń o domu, wzięcie kredytu jest nieuniknione. Wtedy pozostaje jedynie brać pod uwagę potrzebne dokumenty no i oczywiście wkład własny… miejmy nadzieję, znacznie niższej wartości.