Jak zwiększyć wkład własny do kredytu hipotecznego?

Od 2016 roku minimalna wysokość wkładu własnego przy kredycie wynosić ma 15%, zamiast poprzednich 10%… Dla części potencjalnych kredytobiorców znalezienie funduszy mających stanowić brakujące 5% jest nie lada problemem. Ale uwaga! Istnieją jednak sposoby na zwiększenie wkładu własnego bez konieczności zdobycia dodatkowej gotówki.

Wiadomość od zwiększeniu minimalnego wkładu własnego potrzebnego do wzięcia kredytu hipotecznego wiele osób przeraziła. Na efekty nie trzeba było długo czekać: wzmożony ruch u doradców kredytowych, kolejki w oddziałach banków. Rok 2015 dobiega końca, wzięcie kredytu na starych zasadach staje się powoli niemożliwe do wykonania.

Banki znalazły swój sposób

Nie jest jednak tak źle: jak się okazało, niektóre banki mimo nowych wytycznych nie zamierzają wycofywać ze swojej oferty kredytów z wkładem własnym w wysokości 10%. Taki kredyt hipoteczny będzie musiał spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być dodatkowo ubezpieczony.

To proponują banki. A co może zrobić przyszły kredytobiorca by zwiększyć swój wkład własny jeśli jednak zdecyduje się na kredyt z 15% wkładem własnym? Odpowiedź brzmi: zbierać go gdzie się da! A da się go zebrać pod naprawdę wieloma postaciami, czego nie każdy kredytobiorca jest świadomy. Być może masz już swój wymagany wkład własny, ale nie masz o tym pojęcia!
Warunki przy gromadzeniu wkładu własnego są właściwie dwa: zgromadzone środki muszą być przeznaczone na inwestycję, której kredyt dotyczy, a więc w tym przypadku zakupu mieszkania bądź domu. Po drugie – wszystkie środki (niezależnie od formy) muszą być udokumentowane!

Co jest Twoim wkładem własnym?

Dlatego też część wkładu własnego może pochodzić z nieruchomości które już posiadamy – w przypadku wliczania ich do wkładu własnego, konieczna jest ich sprzedaż. Do wkładu własnego wliczają się także wszelkie poniesione koszty związane z mieszkaniem bądź domem. Mowa tu np. o zaliczkach wniesionych u dewelopera, sprzedawcy mieszkania lub u spółdzielni mieszkaniowej.

Wkładu własnego przy kredycie wziętym na budowę domu można szukać również w ziemi, na której dom ma się znajdować. Jeżeli jesteśmy właścicielami owej działki, to jej wartość można wliczyć do wkładu własnego. Podobnie może się stać w przypadku wydatków na materiały budowlane oraz na pracę związaną z samą budową, a nawet koszty przygotowania inwestycji.

Niezależnie od tego, czy przedmiotem zainteresowania jest własny dom czy własne mieszkanie, dodatkowe fundusze które posłużą za część wkładu własnego mogą pochodzić np. z obligacji, akcji spółek czy z książeczki mieszkaniowej.

Nie warto zapominać również o programie Mieszkanie dla Młodych. Fundusze z tego programu mogą również posłużyć na pokrycie wkładu własnego. Oczywiście zakładając, że kwalifikujemy się do programu.

 

Jak się okazało, podwyżka minimalnego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym nie jest taka straszna. Jest wiele sposobów na to, żeby sobie z nią poradzić – a niektórym nawet udaje się ją ominąć. Ci, którzy pożegnali się już ze swoimi własnymi czterema kątami na wieść o wkładzie własnym w wysokości 15% mogą odetchnąć z ulgą!